DOLAR 18,6396 0%
EURO 19,5693 0.04%
ALTIN 1.058,82-1,68
BITCOIN 315970-0,73%
İstanbul
11°

KAPALI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

appsflyer en yeni raporu att – one year on’u yayınladı

AppsFlyer En Yeni Raporu ATT – One Year On’u Yayınladı

ABONE OL
Mayıs 2, 2022 15:09
appsflyer en yeni raporu att – one year on’u yayınladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AppsFlyer en yeni raporu ATT – One Year On‘u yayınladı. Bu rapor, uygulamaya konulmasından bir yıl sonra Apple’ın App Tracking Transparency (Uygulama İzleme Şeffaflığı – ATT) çerçevesinin taşınabilir pazarlama ölçümü, bütçesi ve tüketici harcaması geliri üzerinde yarattığı tesire ait detaylı bir incelemeyi içeriyor.

ATT’nin uygulamaya konulmasından ve yaygın bir formda benimsenmesinden bu yana geçen bir yılda, uygulamaların %80’i ATT istemini uyguladı (istemi kullanıcılarına gösterdi). Ayrıyeten istemin gösterildiği Türk tüketicilerinin iştirak oranı, oyun dışı uygulamalarda %40’a, oyun uygulamalarında ise %41’e ulaştı. Bu, %46 olan küresel oranın biraz altında. İstemin kullanıcı tecrübesi için teşkil ettiği risk başlangıçta taşınabilir pazarlamacıları endişelendirse de geçen bir yılda istemi göstermenin doğurduğu yararların, kullanıcı tecrübesi tasası nedeniyle istemi göstermemenin yararlarından çok daha ağır bastığı son derece açık.

ATT sayesinde uygulamaya konulan yeni bilgi kapalılığı standartlarının sonucu olarak, izlenilen yol, artık bilgiye dayalı iş birliği ve kapalılığa uygun içgörülerle işletmelerin büyümesine yardımcı olmaktan geçiyor.

AppsFlyer, ATT – One Year On raporunda kapalılığın taşınabilir pazarlama üzerindeki tesirlerini gösteren global trendleri sıraladı. Bu trendler, şunları içeriyor:

● Organik Olmayan Yüklemeler iOS’ta bir evvelki yılın tıpkı devrine kıyasla %7 oranında artarken, Android’de ise tıpkı periyotta 4 kat daha süratli bir artışa ulaşıldı. SKAdNetwork’ün benimsenmesi, ölçümlemedeki inovasyon ve pazarlamacıların iOS kampanyalarını ölçümleme yeteneklerine daha fazla itimat duyması sayesinde iOS’ta organik olmayan yüklemeleri ölçümleme yeteneği geçtiğimiz altı ayda büyük ölçüde güzelleşti. iOS’taki Organik Olmayan Yüklemeler başlangıçtaki düşüşe karşın toparlanarak, bir evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla (2022’nin 1. çeyreği ve 2021’in birinci çeyreği) %7 oranında arttı ama, asıl galip birebir devirde %28 oranında artış gösteren Android’deki yüklemeler oldu.

● 2021’in 3. çeyreğindeki birinci düşüşün akabinde, iOS bütçeleri medya maliyetindeki yükseliş nedeniyle geçtiğimiz altı ayda %65 arttı. Bununla birlikte, bütçe geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla %9 daha düşük kaldı.

● iOS’ta Yükleme Başına Maliyette, 2021’in 1. ve 3. çeyreği ortasındaki %58’lik bir yükselişin akabinde, 2021’in 4. çeyreğinden 2022’nin 1. çeyreğine kadar sadece %3 oranında bir düşüş gerçekleşti. 2021’deki birinci yükseliş, iOS’ta medya fiyatlarındaki büyük artışın sonucu idi ve daha düşük düzeyde ölçülen organik olmayan yüklemelere karşın, bütçeleri üst çekti. Yükleme başına maliyet 2021’in 3. ve 4. çeyreğinde sırasıyla %15 ve %20 oranında artarken, 2022’nin 1. çeyreğinde yükleme başına maliyet istikrar kazandı. Bu durum, medya kaynaklarının dönüşüm modelleme yeteneklerini, SKAdNetwork’ten hudutlu yükleme sonrası datayla etkiyi daha düzgün öngörebilecek halde geliştirdiğini gösteriyor.

● ATT’nin birinci başlatmada ve iki saat sonrasındaki gösterimleri ortasında IDFA (Reklamverenler İçin Tanımlayıcı) oranında ortalama %30 düşüş gözlemlendi. ATT isteminin ne vakit gösterileceğini uygulamalar denetim ediyor ve bunun kabul oranları üzerinde kıymetli bir tesiri olabilir. AppsFlyer dataları açıkça gösteriyor ki kullanıcıların uygulamayı birinci başlattığında gösterilen bildirime onay verme mümkünlüğü, birinci başlatma sonrasında gösterilen başka uygulama içi bildirimlere nazaran çok daha yüksek.

● Gelişmiş piyasalarda kullanıcılar data saklılığı konusunda daha hassas olduğu için, gelişmekte olan ülkelerdeki onay düzeyi %30 daha yüksek. Data kapalılığına ve güvenliğine ait hassaslık ve farkındalık, gelişmiş piyasalarda değerli ölçüde daha yüksek ancak, Fransa bunun bir istisnasını teşkil ediyor. Fransa’da hem oyun uygulamaları hem de oyun dışı uygulamalardaki onay oranı, öteki Batı Avrupa ülkelerindekinden %35 daha yüksek.

Metodoloji:

AppsFlyer’ın ATT – One Year On raporunda; iOS’taki 4,9 milyar organik olmayan uygulama yüklemesi, en az 100 günlük 7 oturumla ATT’yi uygulayan 4,6 bin iOS uygulaması ve her çeyrek için SKAdNetwork’le ilişkilendirilen en az 5 bin defa yüklenen 2,6 bin iOS uygulaması incelendi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.