DOLAR 18,8378 0.03%
EURO 20,2006 -0.07%
ALTIN 1.130,72-0,05
BITCOIN 4334550,59%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

bütçeden tarıma ayrılan pay yüzde 0.55’e düştü: venezuela’yı bırak, ar-ge’ye bak
  • Kumpas Haber
  • Ekonomi
  • Bütçeden tarıma ayrılan pay yüzde 0.55’e düştü: Venezuela’yı bırak, Ar-Ge’ye bak

Bütçeden tarıma ayrılan pay yüzde 0.55’e düştü: Venezuela’yı bırak, Ar-Ge’ye bak

ABONE OL
Aralık 5, 2022 19:21
bütçeden tarıma ayrılan pay yüzde 0.55’e düştü: venezuela’yı bırak, ar-ge’ye bak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, buğday üretimi yapma projesinin ayrıntılarını görüşmek için arazi bakmaya gittiği Venezuela’nın tarımına övgüler yağdırırken, Türkiye’de tarımın araştırma-geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarına bütçeden ayrılan hissenin 15 yılda yüzde 2.82’den yüzde 0.55’e düştüğü ortaya çıktı. Tarım kesiminin gelişmesinde dünyada Ar-Ge harcamaları kıymetli bir yer tutarken, bizde son bir yılda Ar-Ge harcamaları yarıdan fazla azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ar-Ge harcamalarına nazaran tarım kesiminin bütçesi son bir yılda yüzde 56 azaltılarak 326 milyon liradan 145 milyon liraya düşürüldü. Kirişci, evvelki gün Venezuela’da helikopterle seyahat sırasında mevkidaşı Wilmar Castro Soteldo’ya, “Siz bu merayla hayvancılıkta dünyada bir numara olmalısınız. Biz hayvancılık yapıyoruz. Hayvanlarımıza güya pizzacıdan pizza, burgerciden burger ısmarlar üzere dışarıdan yem alıp yediriyoruz. Burada her şey hazır” demişti. Soteldo da Twitter hesabından Kirişci’nin yaptığı ziyarete dair bir görüntü paylaştı.

Tarım dünyada bir numaralı gündem haline geldi

Pandemi ile başlayan, Ukrayna ve Rusya savaşı ile devam eden süreçte besin fiyatlarının yükselmesi sonucu tarım bölümü dünyanın bir numaralı gündemi haline geldi. Bunun sonucu olarak ülkeler besin güvenliklerini ve besin bağımsızlıklarını sağlamak için yerinde üretim modeline geçerek tarım dalına yönelik yatırımlarını artırdılar.

‘Bu takviyeyle fakat 100 yıl geriden geliriz’

CHP Genel Lideri Tarım Başdanışmanı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “2008 yılından beri açıklanan bilgilere baktığımızda ziraî Ar-Ge harcamaları son 15 yılda azalarak, 2022 yılında yüzde 0.55 hisseyle en düşük orana sahip oldu. 2015 yılında 94 milyon dolar ayrılan tarım Ar-Ge harcamaları her yıl azalarak bugünkü dolar kuru ile 2022 yılında 9.6 milyon dolara düştü. Nerede ise 10’da 1 oranına düşürüldü. Dünya tarımda 4.0 konuşurken ziraî Ar-Ge’ye verilen bu takviyeyle lakin biz 100 yıl geriden geliriz” dedi. Ziraî girdilerde dışa bağımlı olduğumuzu söz eden Sarıbal, şunları söyledi:

“Ülkemizin ziraî girdilerde olan bağımsızlığı teknolojik yatırımlarla çözülebilir. Bugün ithal ettiğimiz girdiler yanında teknoloji de ithal ediyoruz. Ülkemizin tohum bölümünün, tarım makinalarının bir yere gelmesi, tahlil araçları üzere birçok dalın dünya ile rekabet etmesi için ziraî araştırmalara takviye verilmelidir. Bugün tarımda dışa bağımlığımızın en büyük nedeni AKP ve tek adam saray keyfi idaresidir. Sonbaharda güç fiyatlarında artışa bağlı olarak gübre ve mazot fiyatlarının artması bekleniyor. AKP idaresi, dışa bağımlı olduğumuz ziraî girdilerdeki yükü azaltmak için tarım Ar-Ge dayanaklarını arttırmak yerine daha da düşürüyor. Tarım kesimine bir darbe daha vuruyor.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.