DOLAR 18,8378 0.03%
EURO 20,2006 -0.07%
ALTIN 1.130,72-0,05
BITCOIN 4334550,59%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

elektriğe zam yolda!

Elektriğe zam yolda!

ABONE OL
Mayıs 7, 2022 05:45
elektriğe zam yolda!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elektriğe artırım yolda!

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı, daha evvel temsil, ağırlama üzere hizmetlerini bile vatandaşın faturasına yükleyen elektrik dağıtım şirketlerinin kontrolünü özel kontrol şirketlerine devretmek için yönetmelik yayımladı. Maaşı zati ödenen bakanlık işçisi boş dururken kontrol şirketlerinden hizmet satın alınacak olması şaşkınlık yarattı. Kontrol şirketlerine ödenecek para ya tarifelere yansıtılıp vatandaşın elektrik faturalarına yüklenecek ya da vatandaştan toplanan vergilerle finanse edilen bütçeden ödenecek. Sonuçta her biçimde yeni masraf kapısının parası halkın cebinden çıkacak.

YAPTIRIM OLMAYACAK

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine nazaran, özelleştirilerek kamudan şirketlere devredilen elektrik dağıtım şirketlerini denetleme yetkisi kanunen Güç Bakanlığı’na ilişkin. Lakin, dün Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğine nazaran bakanlık, kontrol yükümlülüğünü, sonuçları prestijiyle bakanlık açısından bağlayıcı olmayacak ve yaptırım içermeyecek formda inceleme, tespit ve raporlama yapmak üzere yetkilendireceği şirketlerden hizmet satın almak suretiyle gerçekleştirebilecek. Bakanlık şirketlerin kontrolünü, bu hususta ihtisas sahibi olan kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yapabileceği üzere bu kuruluşlara yetki devretmek suretiyle de yaptırabilecek.

KONTROL ZAAFİYETİ RİSKİ

Olağanda kamu çalışanı tarafından denetlenmesi gereken dağıtım şirketlerinin faaliyetlerinin özel kontrol şirketlerine bırakılması başlarda soru işaretlerine yol açtı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) eski İdare Şurası Üyesi Olgun Sakarya, şirketlerin her birinin birbirleriyle çıkar bağı olabileceği ihtarında bulundu. Sakarya, “Bütün şirketleri zan altında bırakmak hakikat değil ancak iş bağlantısı içinde olan şirketler kesinlikle olacaktır. Kimi sıkıntıları görmezden gelebilirler, kontrol yetkisini tam manasıyla kullanamayabilirler” dedi.

PARASINI KİM ÖDEYECEK?

Dağıtım şirketlerinin birçok masrafı ve kârı vatandaşın elektrik faturalarına yansıtılıyor. Artık bu şirketleri denetlemek için kontrol şirketlerinden hizmet satın alınacağı için vatandaşa yeni bir masraf kapısı açılmış oldu. Kontrol şirketlerine ödenecek para ya direkt elektrik tarifelerine masraf olarak yansıtılacak ya da Güç Bakanlığı’nın bütçesinden ödenecek. Her iki durumda da faturayı vatandaş ödemiş olacak.

Şirketlerin,Denetim,Vatandaş,Elektrik,Şirketler

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.