DOLAR 18,6155 -0.11%
EURO 19,6403 -0.08%
ALTIN 1.075,87-0,09
BITCOIN 3182940,49%
İstanbul
12°

KAPALI

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kumpas Haber

Kumpas Haber

05 Aralık 2022 Pazartesi

Erdoğan, yine ‘sabır’ dedi

erdoğan, yine ‘sabır’ dedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara-Yerköy-Kayseri Süratli Tren Çizgisi’nin temel atma merasiminde konuştu. 142 kilometre uzunluğundaki sınır tamamlanınca 7 saattik Ankara-Kayseri yolu 2 saate düşecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’un açıklamalarından satır başları şöyle:

“Ben AK bayanlara inanıyorum. Onlar önderlerini yalnız bırakmaz.Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti karşı olduğumuzu bir daha vurguluyoruz. Kardeşim bugün ben karşımda bu mükemmel iştiraki gördükçe Rabbim’e hamd ediyorum.

Şimdi geliyorum, belediyelerimizin çalışmalarına ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmalarından, toplumsal tesisleri size kazandırdı. Kayseri Büyükşehir belediye liderimizi ve takımını tebrik ediyorum.

Yerel idarelerden doğmuş bir siyasi iktidar olarak belediyelerimizi her alanda destekliyor ve onlarla gurur duyuyoruz.

‘Türkiye’yi süratli tren konforuyla biz tanıştırdık’

Türkiye’yi süratli tren konforuyla biz tanıştırdık. Yerköy-Kayseri sınırı 142 km uzunluğa sahiptir. Kardeşlerim bunları ana muhalefetin başındaki Bay Kemal yapabilir mi? Yavru muhalefet yapabilir mi? Proje tamamlağında Kayseri-Ankara ortası 2 saate düşecek.

‘Cumhur ittifakı’nın adayı da belli’

Hala adaylarını açıklamadılar. Bay Kemal, Cumhur İttifakı’nın seçimler için adayı da aşikâr. Seçim tarihi de aşikâr. Millet İttifakı kendine güvenseydi, şurada seçime kalmış neredeyse 10 ay, en azından cumhurbaşkanı adaylarını ilan ederlerdi.

Tören öncesi metal personellerine seslenenen Erdoğan, burada yaptığı konuşmada ‘sabır’ dedi. Erdoğan, şunları söyledi:

‘Dünya büyük bir ekonomik krizden geçiyor’

“Bu kıymetli tesisi Türkiye iktisadına kazandıran Mamur ailesine milletim ismine teşekkür ediyorum. Ankara, Yerköy, Kayseri tren çizgisi projesinin de temelini atacağız.

Dünya büyük bir ekonomik krizden geçiyor. Global enflasyon insanlığın öncelikli meselelerden biri. Gelişmiş ülkelerin tamamı enflasyon yanında istihdam üzere meselelerle isim uğraşıyor. Gelişmiş ülkeler hayatın gerçekleriyle yüzleşmeye başladı. Vatandaşlarını vefata terk edenler işsizlik ve hayat pahalılığı karşısında tıpkı davranışı sergiliyor.

‘İster istemez etkileniyoruz’

Küresel ekonomik meselelerden biz de ister istemez biz de etkileniyoruz. Salgın devrinde önceliğimizi insanımızın sıhhatiyle birlikte işini kurmasına verdik. Muhalefetin baskılarına karşın iktisatta ülkemize kontak kapattırmadık. Önceliğimiz istihdamın artmasıdır. İhracat rekorları kırmaya devam ediyoruz. Daha yılın birinci yarısında ihracatta 126 milyar doları geçtik. Yıl sonunda 300 milyar dolara yakın bir kıymete ulacağız. Turizmde de beklentileri aşan bir hareketlilik yaşıyoruz.

‘Sabır bekliyorum’

Enflasyonun üzerinde artışlar yaptık. Gelimeleri göz önünde tutarak memur ve emekli maaşlarıyla birlikte taban fiyatı tekrar düzenledik. Minimum fiyatı net 5 bin 500 olarak düzenledik. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bunun için insanlarımızdan sabır bekliyorum. Kurban Bayramı’nda yolları görmedik mi? Arabadan nakliye TIR’larından geçilmiyordu.

Dün İstanbul’da kıymetli bir muvaffakiyete imza attı. Ukrayna tahılının Karadeniz’den sevk edilmesi için muahedeyi yaptık. Önümüzdeki günlerde başlayacak besin trafiğiyle krizin aşılmasına katkı sağlayacağız. Rusya ve Ukrayna ortasında barış tesis edilene kadar diplomatik gayretlerimizi sürdürmekte kararlıyız.

‘Siyaset ismi altında bozgunculuk yapan gafillere sesleniyorum’

Siyaset ismi altında bozgunculuk yapan gafillere sesleniyorum. Palavrayla hokkabazlıkla siyaset yapmayı bırakın. Tüm mesainizi masa başı oyunlara harcamak yerine Ankara’nın dışına çıkın.”

Devamını Oku

Yeni Zelanda’da ilk kez maymun çiçeği vakası tespit edildi

yeni zelanda’da ilk kez maymun çiçeği vakası tespit edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni Zelanda’da birinci kere maymun çiçeği hadisesi tespit edildi

Yeni Zelanda’da birinci defa bir bireye maymun çiçeği virüsü teşhisi konuldu.

Yeni Zelanda’daki Stuff News haber ajansının Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya dayandırdığı haberine nazaran, Auckland kentinde 30’lu yaşlarındaki bir bireye maymun çiçeği virüsü teşhisi konuldu.

Açıklamada, bunun “ülkede kaydedilen birinci maymun çiçeği virüsü vakası” olduğu söz edildi.

Yurt dışı seyahatinden yeni dönen bu kişinin meskeninde tecrit altında olduğu belirtilen açıklamada, toplumsal bir bulaşı olduğuna dair rastgele bir emareye rastlanmadığı bilgisi verildi.

Devamını Oku

Bakan Akar’dan Odessa çıkışı: Endişeliyiz

bakan akar’dan odessa çıkışı: endişeliyiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yaptığı açıklamada, bugün sabah saatlerinde Odessa’da bir patlama olduğunu tabir ederek, “Füze saldırısı olduğu biçiminde bilgiler aldık ve bunun üzerine biz zati temasta olduğumuz Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov ile telefonla görüştük, konuştuk. Gerekli bilgileri aldık. Oraya bir füze saldırısı olduğunu söz ettiler. Füze akınlarından bir adedinin oradaki silolardan bir adedine isabet ettiğini, oburunun de siloya yakın bir bölgeye düştüğünü ve ama orada değerli olan rıhtımların yükleme kapasitesinde ve kabiliyetinde rastgele bir olumsuzluk olmadığını, oradaki faaliyetlerin devam edebileceğini tabir ettiler” diye konuştu.

Rusya ile de temasta bulunduklarını belirten Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Bunun yanı sıra Rusya ile yaptığımız temasta da Ruslar mutlaka bu taarruzla alakalarının olmadığını, mevzuyu çok yakından ve detaylı bir halde incelediklerini bize belirttiler. Tahıl sevkiyatı ile ilgili dün yaptığımız mutabakattan çabucak sonra bu türlü bir hadisenin meydana gelmesi sahiden bizi de endişelendirdi. Bundan biz de rahatsız olduk. Lakin biz orada dün yaptığımız mutabakattaki, vardığımız mutabakattaki sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam ediyoruz ve biz tarafların sükunetle, sabırla burada sakin bir biçimde iş birliğine devam etmelerinden yana olduğumuzu da yeniden görüşmelerimizde lisana getirdik.”

Bakan Akar, uygulamaya bir an evvel başlanmasının bütün dünya kamuoyunun da beklentisi olduğunu vurgulayarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Zaten bu görüşmelerin başlamasıyla dahi, fiyatlarda uzmanlar tarafından tabir edildiğine nazaran bir düşüş olduğunun tespit edildiğini, bunun devam ettirilmesi gerektiğini, hasebiyle bunu bekleyen insanların rahatlaması bakımından, besin muhtaçlığının karşılanması bakımından, insani bakımdan çok kıymetli olduğunu yeniden konuşmalarımızla karşılıklı olarak söz ettik. Rusya ve Ukrayna ile uyumumuz devam edecek, devam ediyor. Dünkü toplantı sırasında imzaladığımız mutabakat muhtırasında bize düşen sorumluluklar neyse bunları yerine getirdik, getirmeye devam edeceğiz. Bu çerçevede tekrar dünkü mutabakatın gereği olarak Müşterek Uyum Merkezi’nin çalışması için dünden beri yaptığımız çalışmalar sonuçlandı. BM Temsilcisi dahil, Rusya ve Ukrayna temsilcileri şu anda Türkiye ile birlikte Müşterek Uyum Merkezi’nde çalışmaya başladılar. Bizim temennimiz, dileğimiz bu ve emsal olayların hızla bir tarafa bırakılarak vardığımız mutabakat doğrultusunda bu çalışmaların bir an evvel başlaması, şu anda biz yakinen olayı takip ediyoruz ve temaslarımızı sürdürüyoruz. Temennimiz, dileğimiz mutabakatta belirtildiği üzere bu çalışmaların istendiği formda devam etmesi tarafında.”

Devamını Oku

Ticaret Bakanlığı, turizm sektöründeki aldatıcı tanıtım ve reklamları inceliyor

ticaret bakanlığı, turizm sektöründeki aldatıcı tanıtım ve reklamları inceliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ticaret Bakanlığı, turizm bölümündeki aldatıcı tanıtım ve reklamları inceliyor

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Nezareti Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, tatil dönemiyle turizm tesislerine yönelik reklamlarda artış yaşanıyor.

Otel ve öbür turizm işletmelerine ilişkin tüketicilere yönelik çeşitli mecralarda gerçekleştirilen kelam konusu tanıtımlarda birtakım aldatıcı ve aldatıcı tanıtımlarla karşı karşıya kalınıyor.

Turizm dalına ait reklamlarda bilhassa, sahip oldukları ya da işlettikleri konaklama tesisine ait Kültür ve Turizm Bakanlığından “Turizm İşletmesi yahut Turizm Yatırımı Belgesi” bulunmamasına karşın “yıldızlı otel” tanıtımı yapılması ya da ” 3 Yıldızlı Otel Turizm İşletme Belgesi”ne sahip iken “4 yıldızlı otel” halinde yapılan tanıtımlar üzere aldatıcı reklam uygulamalarıyla karşılaşılıyor.

Tüketicilere yönelik bu aldatıcı tanıtımlarda, konaklama tesislerinin sahip olmadıkları özelliklere ait ya da sahip oldukları özelliklerin farklı halde yorumlanmasına sebebiyet verecek biçimde tabir ve görsellere yer veriliyor.

10 KATI İDARİ PARA CEZASI 

Tüketicileri aldatıcı ve aldatıcı tanıtım gerçekleştiren bu işletmelere yönelik olarak Reklam Kurulunca incelemeler gerçekleştirilirken, bilhassa internet aracılığıyla yayımlanan her bir tanıtım hakkında 155 bin 712 lira idari para cezası uygulanabiliyor. Ayrıyeten, idari sürece bahis ihlalin 1 yıl içinde tekrar edilmesi halinde 10 katına kadar idari para cezası uygulanabiliyor.

Bu kapsamda, 2020 ve 2021 yılları Reklam Konseyi faaliyetleri kapsamında, 157 turizm dalına ait belgeden 140’ı, ilgili mevzuata karşıt bulunurken 17’sinin ise mevzuata karşıt olmadığı değerlendirildi. Muhalif bulunan 140 belgeden 82’sine reklam durdurma cezası, 58’ine ise 4 milyon 851 bin 151 lira idari para cezası uygulandı.

Bu yıl da Reklam Konseyi, turizm kesiminde gerçekleştirilen tanıtımlara ait inceleme ve değerlendirmelerine devam ederken, mevzuata ters, aldatıcı ve aldatıcı tanıtımlarla ilgili olarak idari yaptırımlar tesis ediyor.

Turizm bölümüne ait olarak aldatıcı sözler ve görseller içeren tanıtımlar hakkında tüketiciler, E-Devlet üzerinden “Reklam ve Haksız Ticari Uygulama Şikayeti” kısmından yahut CİMER üzerinden Bakanlığa şikayetlerini ulaştırabiliyorlar.

Ayrıca, tüketiciler, yaşadıkları mağduriyet hakkında uyuşmazlığın tahlili hedefiyle, uyuşmazlık konusunun nakdî bedelini de dikkate alarak, tüketici hakem heyetine yahut tüketici mahkemesine fatura, satış fişi üzere evraklarla başvurabilirler.

Turizm,Tüketici,Reklam,İdari,İlişkin,Para

Devamını Oku

Kılıçdaroğlu, Erzurum Kongresi’nin 103. yıldönümünü kutladı

kılıçdaroğlu, erzurum kongresi’nin 103. yıldönümünü kutladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Caba’nın dönüm noktalarından olan Erzurum Kongesi’nin bugün 103. yılı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, 23 Temmuz 1919’da ülke emperyalistler tarafından kuşatma altındayken Erzurum Kongresi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılmasını sağladı.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum Kongresi’nin 103. yılını toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla kutladı.

Paylaşımında Kuvva-yi Ulusala vurgusu yapan Kılıçdaroğlu şu sözleri kullandı:

“Başta Büyük Başkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı’mızın tüm kahramanlarını hürmet ve minnetle anıyor, Erzurum Kongresi’nin 103. yıldönümünü kutluyorum. Erzurum Kongresi’nden miras aldığımız Kuvayı Ulusala ruhuyla iktidar gayemize emin adımlarla yürüyoruz!”

Devamını Oku

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.