DOLAR 18,8378 0.03%
EURO 20,2006 -0.07%
ALTIN 1.130,72-0,05
BITCOIN 4334550,59%
İstanbul

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

yurt dışındaki taşınmazlar için de varlık barışı hükümlerinden yararlanılabilecek
  • Kumpas Haber
  • Ekonomi
  • Yurt dışındaki taşınmazlar için de Varlık Barışı hükümlerinden yararlanılabilecek

Yurt dışındaki taşınmazlar için de Varlık Barışı hükümlerinden yararlanılabilecek

ABONE OL
Aralık 5, 2022 11:57
yurt dışındaki taşınmazlar için de varlık barışı hükümlerinden yararlanılabilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yurt dışındaki taşınmazlar için de Varlık Barışı kararlarından yararlanılabilecek

TBMM’de kabul edilen düzenlemeyle, yurt dışı ve yurt içi varlıkların bildirim ve beyanla kayda alınması imkanı getirildi. Bu kapsamda müracaatlar alınmaya başlandı.

Gelir Yönetimi Başkanlığı da yeni Varlık Barışı uygulamasına ait adap ve temelleri belirlemek üzere bir bildiri taslağı hazırladı.

Yapılan derlemeye nazaran, yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul değer ve başka sermaye piyasası araçlarının, 31 Mart 2023’e (bu tarih dahil) kadar Türkiye’deki banka yahut aracı kurumlara bildirilmesi gerekiyor.

Bu bildirimler, yetkili kılınmış vekiller yahut yasal temsilciler tarafından da yapılabilecek. Gerçek ve hukuksal bireylerce, kelam konusu varlıklara ait olarak vergi dairelerine rastgele bir beyanda bulunulmayacak.

Gerçek ve hükmî şahıslarca, yurt dışında bulunan varlıklar için tek bir bildirim verilmesi temel kabul edilecek lakin 31 Mart 2023’e kadar birden fazla bildirimde bulunulması mümkün olacak. Bildirimde bulunulduktan sonra yanlışların düzeltilmesi imkanı da bulunuyor.

Buna rağmen bildirimde bulunulduktan sonraki aylarda, bildirime bahis edilen varlıkları artırıcı bir bildirim yapılmak istenirse evvelki bildirimin düzeltilmesi kelam konusu olmayacak. Ek olarak bildirilmek istenilen varlıklar için yeni bir bildirim yapılacak.

3 AYDA ÜLKEYE GETİRİLECEK

Varlıkların bildirimin yapıldığı tarihten itibaren 3 ay içinde Türkiye’ye getirilmesi yahut Türkiye’deki banka yahut aracı kurumlarda mevcut ya da yeni açılan bir hesaba transfer edilmesi gerekecek. Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda mevcut ya da yeni açılan bir hesaba ilgili varlığın transferi süreçlerinde, bildirimde bulunan hesap sahibi ile yurt dışından varlığı transfer edenin farklı şahıslar olmasının kelam konusu karardan faydalanılması açısından rastgele bir değeri bulunmayacak.

Yurt dışında bulunan varlıklar, yurt dışındaki banka yahut finansal kurumlardan kullanılan ve 5 Temmuz 2022 prestijiyle yasal defterlerde kayıtlı kredilerin en geç 31 Mart 2023’e kadar kapatılmasında kullanılabilecek. Bu takdirde, defter kayıtlarından düşülmesi kaydıyla borcun ödenmesinde kullanılan varlıklar için Türkiye’ye getirilme kuralı aranmayacak. 5 Temmuz 2022 prestijiyle yasal defterlerde kayıtlı sermaye avanslarının, yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul değer ve başka sermaye piyasası araçlarının bu tarihten evvel Türkiye’ye getirilmek suretiyle karşılanmış olması halinde, kelam konusu avansların defter kayıtlarından düşülmesi kaydıyla anılan husus kararlarından yararlanılabilecek.

Yurt dışında bulunan lakin kapsama girmeyen varlıkların (örneğin taşınmazların) 31 Mart 2023’e kadar kapsamdaki varlıklara dönüştürülerek kelam konusu unsur kararları çerçevesinde Türkiye’ye getirilmesi mümkün olacak.

VARLIKLARIN ŞARTLARI 

Taslağa nazaran, “Türkiye’ye getirme” süreci, para, döviz, altın, menkul değer ve öbür sermaye piyasası araçlarının fiziki olarak Türkiye’ye getirilmesi yahut bu varlıkların Türkiye’deki banka yahut aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesini kapsıyor. Fiziki olarak Türkiye’ye getirilmesi yahut aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi mümkün olmayan menkul değer ve başka sermaye piyasası araçları da aracı kurumlara bildirilecek. Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul değer ve öbür sermaye piyasası araçlarının Türkiye’deki banka yahut aracı kurumlarda mevcut ya da yeni açılan bir hesaba transfer edilmesi durumunda, banka dekontu yahut aracı kurum süreç sonuç formları, varlıkların Türkiye’ye getirilmiş olduğunun tevsikinde kullanılabilecek. 31 Mart 2023’e kadar kelam konusu varlıkların Türkiye’ye fiziki olarak getirilmesi sırasında yapılan deklarasyon/bildirime istinaden gümrük yönetiminden alınan dokümanlar, varlıkların Türkiye’ye getirilmiş olduğunun tevsikinde kullanılabilecek.

KADEMELİ VERGİ UYGULANACAK

Banka ve aracı kurumlar, kendilerine bildirilen varlıklara ait olarak bildirim sahibinden, kelam konusu varlıkların pahası üzerinden 30 Eylül 2022’ye kadar yapılan bildirimler için yüzde 1, 1 Ekim 2022 ila 31 Aralık 2022 ortasında yapılan bildirimler için yüzde 2, 31 Mart 2023’e kadar yapılan bildirimler için de yüzde 3 vergi tahsil edecek.

Varlıkların, Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlara transfer edildiği yahut yurt dışından getirilerek bu hesaplara yatırıldığı tarihten itibaren en az 1 yıl bu hesaplarda tutulması halinde, vergi oranı yüzde sıfır olacak. Bu durumda, banka ve aracı kurumlar tarafından tahsil edilerek vergi dairesine ödenen vergiler, bildirim sahibinin vergi dairesine başvurusu üzerine ilgilisine iade edilecek.

Bildirimde yahut beyanda bulunulan varlıklara isabet eden meblağlara ait hiçbir suretle vergi incelemesi ve tarhiyatı yapılmayacak.

Vergi dairelerine beyan edilen yurt içi varlıkların kıymeti üzerinden yüzde 3 vergi tarh edilecek ve bu vergi, tarhiyatın yapıldığı ayı izleyen ayın sonuna kadar ödenecek.

Bildirim,Vergi,Varlık,Transfer,Yurt,Aracı Kurum,2022

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.